Skip to main content


przedszkole prywatne

Jak przygotować dziecko do przedszkola?

Przedszkole to zupełnie nowy etap dla dziecka, ale także dla rodziców. Rozstanie z rodzicami nie musi być jednak stresującym przeżyciem. Wszystko zależy od podejścia rodziców i odpowiedniego przygotowania malucha do nowej sytuacji. Jak pomóc dziecku odnaleźć się w grupie rówieśników? O czym warto pamiętać, wybierając placówkę? Na co zwrócić uwagę?

Rozmowa z dzieckiem – kluczowy czynnik

Przed pierwszym dniem w przedszkolu, warto przeznaczyć czas na rozmowy z dzieckiem. Już kilka miesięcy wcześniej należy przygotować malucha na nadchodzącą zmianę. Przede wszystkim warto zadbać o odpowiednią atmosferę podczas rozmów, najlepiej wykorzystać wolne dni, kiedy nie jesteśmy zmęczeni lub zestresowani nadmiarem obowiązków. Warto cierpliwie i rzeczowo tłumaczyć, jak wygląda dzień w przedszkolu i jakich zasad należy przestrzegać. Dobrym rozwiązaniem jest podkreślenie pozytywnych aspektów uczęszczania do przedszkola takich jak: zabawy z rówieśnikami, uczenie się nowych rzeczy czy ciekawe wycieczki.

Poza rozmową należy pamiętać o usamodzielnieniu dziecka. Przed pójściem do przedszkola maluch powinien umieć się porozumiewać i wyrażać emocje. Jest to szczególnie ważnie nie tylko w relacjach z rówieśnikami, ale także w komunikowaniu się z nauczycielem. Przedszkolak powinien również znać podstawowe zasady higieny oraz współżycia społecznego, dzięki czemu łatwiej będzie mu się dostosować do obowiązujących w przedszkolu reguł.

Zadbaj o relacje z rówieśnikami

Przedszkole może być sporym wyzwaniem dla jedynaków i dzieci, które rzadko przebywają w towarzystwie rówieśników. Przed zapisaniem malucha do wybranej placówki warto zatem zadbać o nawiązanie relacji. Dobrym rozwiązaniem jest spotykanie się z rodziną i znajomymi, którzy mają dzieci w podobnym wieku czy wybieranie miejsc, w którym maluch zmuszony jest nawiązać relacje takie jak: pobliski plac zabaw.  Dzięki temu możesz obserwować zachowanie pociechy w grupie rówieśniczej i dowiedzieć się, nad czym jeszcze warto popracować.

Poza relacjami z rówieśnikami bardzo ważne jest przyzwyczajanie dziecka do przebywanie z innymi osobami niż rodzice. Bardzo dobrym pomysłem jest zastawianie malucha pod opieką członków rodziny czy zaufanych znajomych. W zależności od intensywności relacji może być to kilka godzin na spacerze lub nawet weekend spędzony u dziadków. Dzięki takim spotkaniom możesz zauważyć, jak dziecko dziecko zachowuje się, gdy rodziców nie ma w pobliżu i jak reaguje na polecenia innych osób. Opinia życzliwych osób na temat zachowania malucha również może pomóc w przygotowaniu dziecka do przedszkola.

Czy wybór przedszkola ma znaczenie?

Wybór placówki, do której będzie uczęszczało dziecko ma duże znaczenie dla jego rozwoju. W prywatnych przedszkolach grupy dzieci są mniejsze, dzięki czemu nauczyciele mogą poświęcić maluchom znacznie więcej uwagi. Mniej dzieci w grupie ułatwia także nawiązanie relacji z rówieśnikami, zwłaszcza w pierwszych tygodniach uczęszczania do przedszkola. Kolejnym atutem prywatnej placówki jest rozbudowana oferta zajęć edukacyjnych i możliwość dostosowania do indywidualnych potrzeb każdego dziecka. W sieci prywatnych przedszkoli w Warszawie i Raszynie dbamy o domową, przyjazną atmosferę, co znacznie ułatwia adaptację w nowym miejscu.

W niepublicznych przedszkolach dzieci przebywają w przyjaznym otoczeniu. Nasze placówki zlokalizowane w dzielnicy Warszawy Włochy i Bemowo oraz w Raszynie znajdują się w budynkach jednorodzinnych z pięknie urządzonym ogrodem i specjalnie zaaranżowanym placem zabaw, co również wpływa na łatwiejsze przystosowanie się do nowej sytuacji.

W naszych przedszkolach organizujemy również dni otwarte, dzięki czemu dzieci mogą się oswoić z miejscem, w którym będą codziennie przebywać. Więcej informacji znajdziesz na naszej stronie: przedszkolesloneczko.pl 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *