Skip to main content


Żłobek prywatny a publiczny

Żłobki prywatne i publiczne stanowią dwie różne opcje opieki dla najmłodszych dzieci, różniące się zarówno strukturą finansową, jak i podejściem do organizacji opieki i edukacji.  Zastanawiasz się, który żłobek wybrać? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, czym się różni placówka prywatna od państwowej i podejmij decyzję najlepszą dla Twojego dziecka i całej rodziny.

Żłobek prywatny i publiczny – czym się różnią?

Żłobek prywatny i publiczny różnią się pod wieloma względami. Podstawowe różnice dotyczą organizacji i finansowania placówek. Żłobek prywatny jest finansowany przez prywatne osoby. Opłaty za usługi żłobka prywatnego ponoszone są przez rodziców i obejmują koszty opieki, edukacji oraz utrzymania placówki. Rodzice ponoszą pełne koszty opieki nad dzieckiem. Ceny mogą być zróżnicowane w zależności od lokalizacji, standardów i dodatkowych usług oferowanych przez placówkę. Opłaty za pobyt dziecka w prywatnym żłobku są wyższe niż w przypadku państwowych placówek. Z kolei żłobek publiczny jest finansowany z budżetu publicznego. Rodzice płacą zazwyczaj niższe opłaty, ponieważ część kosztów pokrywana jest z budżetu publicznego. Opłaty mogą być uzależnione od dochodów rodziny. Warto jednak wiedzieć, że w wielu miastach rodzice dzieci uczęszczających do prywatnych żłobków mogą się starać o dofinansowanie. Jednym z przykładów jest Warszawski Bon Żłobkowy.

Żłobki prywatne publiczne różnią się także zasadami rekrutacji. W prywatnych placówkach rekrutacja zazwyczaj trwa przez cały okres kalendarzowy, a jeśli w danej grupie wiekowej jest wolne miejsce, dziecko od razu zostaje przyjęte. Do żłobków publicznych trzeba zapisać dziecko znacznie wcześniej, a podczas rekrutacji pierwszeństwo mają dzieci niepełnosprawne, wychowane przez niepełnosprawnych lub samotnych rodziców. Oznacza to, że znacznie trudniej dostać się do żłobka państwowego.

Kolejną kwestią są godziny pracy placówek. W prywatnych żłobkach są one zazwyczaj dłuższe niż w publicznych, co ma ogromne znaczenie dla pracujących rodziców. Nasze żłobki w Warszawie i Raszynie są czynne od 7:00 do 18:00, co umożliwia dojazd w godzinach szczytu.

Żłobek prywatny – zalety

Grupy w żłobkach prywatnych mogą być mniejsze, co pozwala na bardziej indywidualne podejście do każdego dziecka oraz rodzinną atmosferę. Prywatne placówki zwykle mają bardziej rozbudowany program edukacyjny dostosowany do potrzeb, umiejętności i zainteresowań maluchów.  W naszej sieci prywatnych żłobków zatrudniamy wykwalifikowanych opiekunów, którzy posiadają duże doświadczenie w pracy z dziećmi. Własna kuchnia gwarantuje smaczne, domowe posiłki przygotowywane ze świeżych produktów od lokalnych dostawców. Zapewniamy także indywidualne posiłki dla dzieci z alergiami i nietolerancjami pokarmowymi.

Nasze prywatne placówki znajdują się w domach jednorodzinnych z ogrodem i specjalnie urządzonym placem zabaw zlokalizowanych w spokojnych częściach miasta. Wszystkie żłobki mają prywatne miejsca parkingowe, co pozwala znacznie zaoszczędzić czas, a także całodobowy monitoring zapewniający najwyższy poziom bezpieczeństwa naszych podopiecznych.

Ostateczny wybór między żłobkiem prywatnym a publicznym zazwyczaj zależy od indywidualnych preferencji rodziców, ich sytuacji finansowej oraz oczekiwań dotyczących opieki i edukacji dla ich dziecka. Każdy rodzaj żłobka ma swoje unikalne cechy, a decyzja powinna być dostosowana do konkretnych potrzeb i wartości danej rodziny. Więcej informacji na temat naszych prywatnych żłobków znajdziesz na naszej stronie internetowej: https://www.przedszkolesloneczko.pl/nasze-zlobki/. W razie dodatkowych pytań skontaktuj się z nami osobiście, telefonicznie lub mailowo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *